Wyjście Smoga

Ubywa kopciuchów

Mniej kopciuchów to mniej spalonego węgla (sprowadzonego nie wiadomo skąd) i mniej trujących pyłów w powietrzu i płucach. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ujawnił ile starych, nieefektywnych źródeł ciepła udało się zlikwidować w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

Skumulowane dane z 31 grudnia 2022 r. dla programu #CzystePowietrze:

  • 190 000 szt. wymienionych kopciuchów
  • 915 881 ton mniej spalonego węgla

Każdy wymieniony kopciuch to poprawa jakości powietrza w najbliższym otoczeniu i ulga dla sąsiadów. Dzisiaj spalanie węgla w gospodarstwach domowych to nie tylko najbrudniejszy, ale i najdroższy sposób ogrzewania. W szybszym odchodzeniu od węgla ma pomóc nowa odsłona Programu „Czyste Powietrze”. Od początku tego roku można aplikować o dotację nawet dwukrotnie wyższą niż dotychczas. Tak wysoki wzrost dofinansowania umożliwi właścicielom domów jednorodzinnych realizowanie większych inwestycji. Wymiana starych kotłów i poprawa efektywności energetycznej budynków doprowadzi w efekcie do zmniejszenia rachunków za energię. Więcej o nowych zasadach przyznawania dotacji można przeczytać na stronie: Nowa odsłona programu Czyste Powietrze.

Karny kopciuch za nieakceptowalne zadymianie
Przypominamy także, że Prawo ochrony środowiska pozwala na administracyjne przymuszenia do wymiany kotła. Oczywiście nie każdego, lecz tych które nadmiernie oddziałują na środowisko. Nie ma znaczenia, że dany kocioł jest zgodny z obowiązującymi przepisami – jeśli zatruwa okolicę, nie daje żyć sąsiadom i jest źródłem nieakceptowalnego zadymienia może podlegać procedurze usunięcia. Informacje o wściekle kopcących kominach trafiają do Fundacji 360! za sprawą akcji „Karny Kopciuch”. Twój sąsiad regularnie kopci z komina i zatruwa okolicę? Wyślij zgłoszenie na: www.karnykopciuch.pl

karny kopciuch

Akcja usuwania kopciuchów prowadzona jest w ramach projektu „Przepisem w smog”, który uzyskał wsparcie z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Pomysłodawcą i realizatorem działań projektowych jest Fundacja 360!

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG

Przepisem w smog! to projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.