Wyjście Smoga

Przepisem w kopciucha!

Aktywiści antysmogowi wykorzystują możliwości zawarte w Prawie ochrony środowiska, dotyczące administracyjnego przymuszenia do wymiany kotła kopciucha, który zatruwa otoczenie. W ubiegłym roku Fundacja 360! wspólnie z organizatorami akcji „Karny Kopciuch” zainicjowała 21 takich spraw.

Ta ścieżka jest trudna i długotrwała, ale może być stosowana także tam, gdzie nie obowiązują uchwały antysmogowe. Pierwsza sprawa zakończona nakazem wymiany kopciucha miała miejsce w śląskim Godowie zanim zaczęły obowiązywać pierwsze terminy uchwały antysmogowej dotyczące rugowania najstarszych kotłów kopciuchów.

Dzisiaj takie postępowania toczą się w całej Polsce. Najwięcej, bo aż 10 w Rybniku. Wnioski o wszczęcie postępowania w sprawie uciążliwych kopciuchów otrzymały też władze Sztutowa, Częstochowy, Katowic, Gdyni, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Inowrocławia i Goczałkowic-Zdrój.

Cały czas przygotowywane są kolejne wnioski. Działania prowadzone przez aktywistów są częścią projektu „Przepisem w smog”, który uzyskał wsparcie z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Pomysłodawcą i realizatorem działań projektowych jest Fundacja 360!

Twój sąsiad regularnie kopci z komina i zatruwa okolicę. Wyślij zgłoszenie na: www.karnykopciuch.pl

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG

Przepisem w smog! to projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG