Wyjście Smoga

Nadchodzi koniec kopciuchów

Tylko 450 dni pozostało użytkownikom starych kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe na ich wymianę. Uchwała antysmogowa dla woj. śląskiego zmieni sposób ogrzewania setek tysięcy domostw. Kończy się era kopciuchów, ale ludzie o tym nie wiedzą.

Badanie przeprowadzone w 2019 r. w czterech miejscowościach Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (obszaru najbardziej dotkniętego problemem niskiej emisji w regionie, gdzie intuicyjnie świadomość problemu i rozwiązań powinna być największa) pokazuje, że chociaż większość badanych słyszała o uchwale antysmogowej, tylko nieliczni wiedzą, jakie regulacje wprawadza. Zaledwie 15,5% badanych mieszkańców Rybnika, 10,3% Godowa, 3% Wodzisławia Śląskiego i 0,8% Raciborza prawidłowo wskazało na rok 2022 jako termin obowiązywania zakazu stosowania kotłów starszych niż 10 lat (za: Raport z badania „Postrzeganie problemu jakości powietrza w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim i Godowie” oraz Raport z badania „Postrzeganie problemu jakości powietrza w Rybniku, Fundacja 360!, 2019).

Niedostateczna wiedza dotyczy nie tylko mieszkańców, ale i samorządowców. Jak ujawniła wicemarszałek Izabela Domogała, gdy urząd marszałkowski woj. śląskiego kontaktował się z gminami w sprawie zmian w uchwale antysmogowej, władze jednej z gmin nie wiedziały, że taka uchwała w ogóle istnieje (za: „Marszałek chce dać zielone światło dla zaostrzenia uchwały antysmogowej” za: rybnik.com.pl).

Przypomnijmy: zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej wszyscy użytkownicy starych kotłów na paliwo stałe muszą je wymienić na inne źródło ciepła (np. kocioł na paliwo stałe 5 klasy, ciepło systemowe, gaz, pompa ciepła, fotowoltaika, elektrownia wiatrowa itp.). O tym kiedy należy to zrobić decyduje rok produkcji dotychczas użytkowanego źródła ciepła:

  • kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba wymienić do końca 2021 roku;
  • kotły użytkowane od 5-10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku;
  • użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.