Wyjście Smoga

Jak chronić dziecko przed smogiem?

Smog najbardziej szkodzi najmłodszym. Dlaczego? Dziecięcy układ odpornościowy – szczególnie u dzieci najmniejszych – jest często niedojrzały. Dziecięce oddechy są dużo częstsze z powodu mniejszej powierzchni oddechowej płuc. Poza tym dzieci często oddychają ustami, a nie przez nos, który jest naszym naturalnym filtrem. Są też bardziej ruchliwe, aktywne fizycznie i spędzają dużo czasu na zewnątrz.

Co robić, by chronić dziecko przed zanieczyszczeniami powietrza?

• Monitoruj stan powietrza. To proste – informacje o jego jakości możesz sprawdzić np. na smartfonie. Wystarczy, że zainstalujesz jedną z bezpłatnych aplikacji: Airly, Smok Smog, Jakość powietrza w Polsce itp. Informacje o zanieczyszczeniu powietrza są też dostępne na stronach internetowych miast i lokalnych portalach.

• Śledź nie tylko bieżące informacje o zanieczyszczeniach, ale i prognozy. Każdego dnia około godziny 11:00 aktualizowana jest krótkoterminowa prognoza jakości powietrza dla województwa śląskiego, która dostępna jest na stronie: spjp.katowice.wios.gov.pl.

• Dopilnuj, żeby Twoje dziecko nie wychodziło z domu, gdy poziom zanieczyszczeń powietrza jest wysoki.

• Jeśli musicie wyjść na zewnątrz – przypominaj dziecku, aby oddychało nosem. Po powrocie do domu oczyść dziecku nos wodą morską/solą fizjologiczną. Zadbaj, aby przepłukało gardło, umyło twarz i ręce.

• W sezonie jesienno-zimowym ogranicz dziecku aktywność fizyczną na zewnątrz. Ruch to zdrowie, ale ruch na świeżym powietrzu, a nie w mieszaninie wielu rakotwórczych substancji.

• Kup dziecku dobrej jakości maseczkę antysmogową, aby w drodze do przedszkola czy szkoły miało ją pod ręką. Ważne! W przypadku małych dzieci – stosowanie maski antysmogowej skonsultuj z lekarzem, który przekaże Ci odpowiednie zalecenia co do zasad i czasu jej używania.

• Nie wietrz mieszkania podczas smogu. Nawet w trakcie przedłużających się epizodów smogowych zdarzają się okresy, gdy smog słabnie, np. po deszczu lub przy silnym wietrze. Wykorzystaj ten czas, by intensywnie przewietrzyć całe mieszkanie lub dom.

• Kup oczyszczacz powietrza, czyli urządzenie filtrujące powietrze wewnątrz pomieszczeń. Atestowane oczyszczacze – wyposażone w odpowiednie filtry – mają udowodnione działanie. Oczyszczacz powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia. Gdy za oknem panuje smog, urządzenia te muszą pracować w trybie ciągłym.

• Wyjeżdżaj za miasto, w miejsca o najmniejszym zanieczyszczeniu – nawet krótka przerwa od wdychania zanieczyszczeń ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka.

• Smog może nasilić objawy chorób (napady astmy, zaostrzenie zapalenia oskrzeli itp.). Jeśli Twoje dziecko choruje, stosuj się do zaleceń lekarzy i zaopatrz się w niezbędne leki.

• Nigdy nie spalaj odpadów. Jeśli ogrzewasz dom węglem – w trosce o zdrowie dzieci – zmień paliwo na bardziej ekologiczne.

• Dziel się wiedzą o smogu i zagrożeniach, które niesie z najbliższymi i znajomymi.


Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.