Wyjście Smoga

Energetyczna debata kandydatów na prezydenta miasta

Czy mieszkańcy Rybnika zyskają większy dostęp do energii ze źródeł odnawialnych? Jak efektywnie zarządzać energią w tym mieście? Kto chce rozwoju sieci ciepłowniczej? Jakie są pomysły na wsparcie termomodernizacji domów i poprawę jakości powietrza? Kandydaci na urząd prezydenta Rybnika w otwartej debacie zaprezentują mieszkańcom swoje poglądy i plany.

Jedną z ważniejszych spraw, o których zadecydują zbliżające się wybory samorządowe, będzie sposób zarządzania energią w Rybniku zajmującym obecnie piątą pozycję na liście (WHO) miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. Przyszli włodarze zadecydują o strategii energetycznego rozwoju miasta na najbliższe lata – z jakich źródeł miasto będzie pozyskiwać prąd i ciepło, jak je oszczędzać, jaka będzie w tym rola rybnickiej elektrowni, jak chronić powietrze, jakie wsparcie otrzymają mieszkańcy ze strony samorządu i wiele innych.

Co myślą na ten temat i jakie mają plany kandydaci na urząd prezydenta Rybnika? Już wkrótce będzie można się przekonać – spotkają się oni na debacie przedwyborczej, która odbędzie się 2 października (wtorek) o godzinie 17:30, w Głównym Budynku Politechniki Śląskiej, mieszczącym się przy ul. Tadeusza Kościuszki 54 w Rybniku.

Udział w wydarzeniu potwierdziło już czterech kandydatów: Michał Chmieliński, Zbigniew Ciokan, Aleksander Larysz oraz urzędujący prezydent Rybnika – Piotr Kuczera. Decyzje w sprawie udziału dwóch pozostałych kandydatów – Łukasza Dwornika i Tadeusza Gruszki – zapadną w najbliższych dniach.

Plan debaty przewiduje 3 rundy pytań zadawanych wszystkim kandydatom przez moderatorkę (45 min) oraz czas na pytania z sali (45 min).  Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Rybnika i potrwa ok. 2 godzin. Debatę poprowadzi rodowita rybniczanka, dziennikarka radia TOK FM, pani Ewa Podolska, prowadząca od wielu lat audycje poświęcone ochronie środowiska.

Organizatorem debaty jest ruch społeczny Więcej Niż Energia, skupiający 150 podmiotów (samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni, izby branżowych) działających na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej i poprawy efektywności energetycznej.

Dodatkowe informacje:
Jan Ruszkowski, sekretariat ruchu Więcej Niż Energia, jr@zielonasiec.pl, kom. 501 751 850