Wyjście Smoga

Jak żyć ze smogiem?

Smog towarzyszy nam przez pół roku. Czasami dłużej. Jak ograniczyć wpływ obecnych w powietrzu dioksyn, węglowodorów aromatycznych czy pyłów zawieszonych na nasz organizm?

Na to pytanie próbowała odpowiedzieć dr hab. n. med. Joanna Kasznia-Kocot, alergolog i pediatra, która uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez CRIS w ramach projektu „Wyjście Smoga”. Oto kilka zaleceń zanotowanych podczas wykładu pani docent.

1.
Unikaj tego, co szkodzi. Nie wychodź z domu w czasie wysokich stężeń niebezpiecznych pyłów, jeśli to nie jest konieczne. Dotyczy to zwłaszcza osób z grup ryzyka, np. dzieci, osób starszych, cukrzyków, cierpiących na choroby serca czy układu oddechowego. W trakcie epizodów smogowych należy też zaniechać uprawiania sportu na zewnątrz. Bieg po zdrowie – tak, ale nie w mieszaninie szkodliwych dla organizmu związków.

2.
Pamiętaj także o powietrzu wewnątrz, nie tylko na zewnątrz. Zagrożeniem może być nie tylko niska emisja, ale też pleśń i grzyby w naszym domu. Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy można poprawić korzystając z obecnych na rynku specjalnych oczyszczaczy.

3.
Uciekaj przed smogiem. Wyjeżdżaj w rejony z czystym powietrzem, jeśli tylko masz taką możliwość. Nawet krótkotrwałe odtrucie organizmu jest pożądane. Najlepszy kierunek ucieczki to morze z obowiązkowymi spacerami po bałtyckiej plaży.

4.
Jedz zdrowo. Odpowiednia dieta pozwala redukować stres oksydacyjny, będący skutkiem oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Spożywanie bogatych w tzw. antyoksydanty produktów zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, łącznie z rakiem.

Jakie produkty powinny znaleźć się w naszym „antysmogowym” menu? Przede wszystkim warzywa, a bardziej precyzyjnie – pięć porcji warzyw dziennie. Warto zapamiętać, że jedna porcja to nie plasterek pomidora i listek sałaty, ale 100 gram warzyw. W zasadzie należy je spożywać do każdego posiłku – w sumie pół kilograma dziennie. Już czas, by na naszym stole zagościła kapusta, brokuły, seler naciowy, pietruszka, cebula czy czosnek.

Antysmogowa dieta powinna być także bogata w maliny, jeżyny, czarne jagody, borówki amerykańskie i nade wszystko aronię. Pozytywny wpływ na organizm ma także gorzka czekolada (70-90 proc. kakao), kurkuma (z dodatkiem oliwy i z pieprzem, by lepiej się wchłaniała), tran rybi i soja. Warto też pamiętać o kwasach tłuszczowych omega-3 i witaminie D, którą należy przyjmować przez całe życie (nie tylko w dzieciństwie, jak niegdyś sądzono). Zwłaszcza nie powinny o niej zapominać osoby otyłe i starsze – po 65 roku życia.

4.
Co pić? Dobra wiadomość dla entuzjastów czerwonego wina i kawy – produkty te mogą mieć pozytywny wpływ na podtruwany na skutek niskiej emisji organizm. Najlepsza pod tym względem okazuje się jednak zielona herbata pita w dużych ilościach (sześć filiżanek dziennie). Ważne by była odpowiednio parzona (10 minut!) i wypita do godziny po przyrządzeniu.

5.
Jakie produkty spożywcze należy natomiast ograniczyć? Na czarnej liście znalazła się Yerba Mate, ostre przyprawy, produkty wędzone i sól. Także czerwone mięso, które powinno pojawiać się na naszym stole jedynie raz lub dwa razy w miesiącu. Zaskoczeniem mogą być zalecenia dotyczące  marchwi – na szczęście powinni jej unikać jedynie nałogowi palacze (Beta-karoten zwiększa ryzyko nowotworu płuc).

***
Podobne na stronie WyjścieSmoga.pl:

Podobne informacje w rybnickich mediach:

Zdjęcia ze spotkania z dr hab. n. med. Joanna Kasznia-Kocot: